Arduino

Arduino

Arduino Nedir ?

ARDUİNO

Arduino, bir giriş, çıkıştan oluşan ve fiziksel programlama noktasında destek sağlayan akıllı kart sistemidir. Genel olarak robot imalatında, elektrik elektronik ve yazılım sektöründe kullanılır. Ayrıca tek başına çalışan interaktif nesneler oluşturulmasını sağlar. Yani daha açık bir dil ile ifade edilmesi gerekirse; herhangi bir komutun otomatik olarak algılanması ve algılanan komutun uygulanmasını destekler. Arduino akıllı kart sistemleri, bilgisayara kolay bir şekilde bağlanabilmekle beraber, istenilen şekillerde de geliştirilebilir. Açık bir kaynak olduğu için de çeşitli amaçlar doğrultusunda değiştirilebilir. Söz konusu kart sistemleri, farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler, ürün fiyatlarına yansımakla beraber, kullanım alanlarına göre tercih edilmektedir. Donanım ve tasarım hakkında bilgi sahibi olan bireyler, kendi bünyesinde de arduino kartı üretebilir veya farklı bir kart ile desteleyebilir.

Arduino Kartlar Üzerinde Neler Bulunur?

Arduino kartların üzerine bir adet reset tuşu yer almaktadır. Bu tuş sayesinde tüm sistemler kısa bir süre içerisinde sıfırlanabilmektedir. Kartların üzerinde Atmega328 ve Atmega2560 gibi mikro denetleyiciler yer almaktadır. Ayrıca diğer devre elemanları ile bağlantı kurabilmek için de bir takım yardımcı elemanlar bulunmaktadır. Arduino kart sistemleri, kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Esnek bir yazılımı sahip olmakla beraber, talep edildiği gibi de geliştirilmektedir. Örneğin sıcaklık sensörleri, akıllı robotlar, otomatik kumandalar ve benzeri pek çok uygulamalar bu kart sistemleri sayesinde gerçekleştirilebilir.

Arduino Kart Sistemleri İle Neler Yapılabilir?

Bu kart ile kolay bir şekilde iki devre arasında bağlantı veya iki farklı sistem arasında etkileşim kurulabilir.
Açık bir kaynak üzerinde kurulan platformlar sayesinde çeşitli yönlendirmeler gerçekleştirilebilir.
Kartların üzerinde yer alan 8 ve 2 bit mikro denetleyiciler sayesinde de programlandırma işlemleri gerçekleştirilebilir.
Analog ve dijital girişler ile de veri kontrolleri veya işlemleri yapılabilir.
Ses, ışık ve hareket gibi otomatik kontrol devreleri oluşturulabilir.

Arduino kart sistemleri, çeşitli şekillerde üretilmektedir. Her bir kartın kullanım alanları ve fiziksel özellikleri farklıdır. 40’ın üstünde ürün çeşidi bulunmakla beraber, her geçen gün daha da geliştirilmektedir. Ayrıca eğitim alanlarında da kullanılan Arduino kart sistemleri, Türkiye piyasasında da satışa sunulmaktadır. Ayrıca Elektronik ana bilim dalının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Kart üzerinde bulunan analog ve dijital bağlantı noktaları sayesinde programlandırma işlemleri pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Özellikle de kullanıcılar tarafından özgünleştirilebilen bu kartlar, farklı bağlantı elemanlarına uyum sağlayabilmektedir.

Arduino Satış Fiyatları

Arduino kartlarının satış fiyatları, ürün özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Kabaca bir örnek vermek gerekirse, 25 TL^den başlamakta ve üst seviyelere doğru çıkmaktadır. Fiyatların farklı olmasının temek sebebi, son yıllarda yaşanan iyileştirmelerdir. Yani, söz konusu sistemler geçtiğimiz 2 yıl içerisinde daha da geliştirilmiş ve yüksek rakamlar ile satışa sunulmuştur. Yine beklentilere ve kullanım alanına göre de rakamlar farklılık gösterebilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

HARLES

Merhaba Ben İsmail Harles, Web Sitemde Yabancı İnternet Siteleri Üzerinden Dağıtılmış Php Script , Html Template , Wordpress Eklenti , Wordpress Tema, Ios ve Android Proje Template 'leri Paylaşıyorum. Umarım Faydalı Bulursunuz :) .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün